Victron SmartSolar MPPT VE CAN 250V-100A w/VE.CAN Port [SCC125110412]
- Brand
- Victron Energy
- SKU:
- CWR-91819
- UPC:
- MPN:
- SCC125110412
SmartSolar MPPT VE CAN 250V-100A with VE.CAN Port
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
The MPPT VE.Can SmartSolar charger connect to a PV array of 150 or 250 Volt Voc and will automatically detect and charge your 12, 24, or 48V battery bank with current ranging from 70 to 100A depending on the model.